V centru URAN omezíme služby jen pro Liberec a okolí

26.04.2022

Docházejí nám síly, potraviny i spotřební zboží. Od 1. května proto omezí humanitární středisko URAN potravinovou a materiální pomoc jen pro válečné uprchlíky ubytované v samotném Liberci a jeho okolí (úředně řečeno ORP Liberec). Nejsme už schopni vyhovět těm, kteří k nám pravidelně přijíždějí z Harrachova, Malé Skály, Českolipska a dalších vzdálenějších míst. Přestože tu pomoc alespoň v prvních dvou třech týdnech po příjezdu z Ukrajiny - vyčerpaní, vyhladovělí, bez peněz i nutného vybavení - nezbytně potřebují. Ale už zkrátka nemůžeme.

Z hlediska využití ubytovacích kapacit, účinnosti pomoci i dopravní dostupnosti by bylo ideální provozovat podobnou humanitární službu centrálně v každém ze čtyř geografických okresů Libereckého kraje, nabízejí se přitom logicky bývalá okresní města. Ale pokud vím, jedeme v tom zatím pouze se Semily. A to je žalostně málo. Volali jsme po vyšší míře zapojení už několik týdnů. Marně. Liberec je sice křižovatkou kraje, největším městem široko daleko, které přirozeně tzv. nasává své okolí se všemi pozitivy i problémy, ale nezastane všechno.

Docházejí potraviny, začínáme je dokupovat. Už před pár dny jsme omezili jejich výdej jen na pondělí, středu a pátek, abychom dokázali lépe nakládat s těmi darovanými z Potravinové banky. A nastavili jsme první filtr - podporujeme potravinovou pomocí uprchlíky jen do chvíle, kdy se bezpečně napojí na humanitární dávky ze státní sociální podpory. Tedy zhruba první 2 - 3 týdny po obdržení dočasného válečného víza. Přesto ve špičce obsloužíme 150 - 200 uprchlíků (většinou matek) za dopoledne. Pak už totiž potraviny stejně obvykle nejsou. Druhý filtr z nutnosti - geografický - tedy přidáme od 1. května.

Středisko URAN jsme otevřeli 16. března jako primární humanitární základnu. Kromě pracovníků magistrátu města (humanitní oddělení a krizové řízení) na jeho provozu spolupracují naši asistenti prevence kriminality, kolegové z Městské policie Liberec, Advaity, Tulipanu, lidé z ukrajinské komunity. A samozřejmě všichni ti, kteří už přispěli jakoukoli potravinovou či materiální pomocí. Potravinovou banku nevyjímaje. Děkujeme.