Názory
komentáře, glosy, reakce

Čestný občan Jan Šolc osmdesátiletý

Jan Šolc osmdesátiletý? Pokud se s ním potkáte a dáte do řeči, těžko tomu můžete věřit. Vždy duševně svěží, vždy připraven se znalostí diskutovat a otevřen podpořit věci pro rozvoj demokratické společnosti naprosto klíčové. I když je mnozí lidé dnes bohužel už ani nevnímají, nebo dokonce vnímat nechtějí. Bojovník za ideály humanismu a čestný občan statutárního města Liberec oslavil své významné životní jubileum 25. listopadu.

Myslím, že v Janu Šolcovi se prolínají zejména tři polohy: pedagog, občanský aktivista a politik. Jeho moudrost, životní zkušenost i filozofický nadhled v kterékoli z nich znásobují jím vyřčená slova a nutí Vás se nad nimi automaticky zamýšlet. A to se vždycky vyplatí. Ať chcete nebo nechcete, ať jste s nimi v souladu nebo máte potřebu polemizovat. Je mnoho lidí, kteří dokáží krasořečnit, ale jejich slova jen nezaujatě plynou prostorem. Ne tak u Jana Šolce.

Z pohledu délky jeho zatímní životní poutě znám Jana Šolce vlastně jen velmi krátce. Přesto si troufám říct, že se vzájemně považujeme za přátele. S pokorou k němu přistupuji jako ke svému mentorovi a rádci. A jsem si jist, že podobně blízký, ba i bližší vztah k němu mají stovky dalších (nejen) Liberečanů. Jan Šolc pro ně totiž představuje jistotu slušnosti, čestnosti i už jen zřídka vídaného džentlmenství. Milý Honzo, ještě jednou všechno nejlepší k narozeninám!

1/12/2018


Starší příspěvky: