Nejlepší divadlo se hraje v Liberci!

07.12.2017

Pokud měl někdo stále pochybnosti, jestli se v Liberci hraje dobré divadlo, už je mít nemusí. V Liberci se totiž hraje nejlepší divadlo v Česku! Potvrzuje to smršť ocenění, jichž Naivní divadlo Liberec i Divadlo F. X. Šaldy dosáhly v průběhu letošního listopadu. Zisk cen přitom významně znásobuje fakt, že je obě divadla s přehledem obhájila z předchozích let. To je samo o sobě potvrzením vysoké kvality našich souborů.

Naivní divadlo Liberec (dále jen NDL) získalo letos znovu cenu ERIK 2017 (už počtvrté v posledních osmi letech) pro nejinspirativnější inscenaci sezóny v oboru loutkového divadla, a to za fantaskní titul Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých. NDL tak obhájilo loňské prvenství (Čechy leží u moře) a navázalo na stejná ocenění pro Budulínka (2012) či Pohádku o Raškovi (2009). Jen několik dní poté získala Místa tmou oblíbená, resp. její tvůrci v čele s režisérem Filipem Homolou, i Cenu Divadelních novin (nejlepší inscenace loutkového a výtvarného divadla). A opět šlo o úspěšnou obhajobu loňského titulu (Čechy leží u moře) či předchozího úspěchu Budulínka (2012).

Divadlo F. X. Šaldy (dále jen DFXŠ) už počtvrté za sebou získalo tzv. Libušku pro nejlepší operní inscenaci (předává se každý druhý rok), konkrétně za operu Thaïs. Stejné ocenění z rukou odborných kritiků získala i hlavní protagonistka opery Lívia Obručník Vénosová za nejlepší interpretaci. Libušky za různé kategorie do Liberce pravidelně míří už od roku 1997, kdy se tyto ceny udělovaly potřetí, doslova hvězdné chvíle ale DFXŠ zažívá od roku 2011, kdy započala šňůra zisků (zatím) čtyř nejvyšších titulů (2015 - Eva, 2013 - Don Quichotte, 2011 - Edgar).

Čas od času je slyšet hlas, že provoz divadel je vysoký a že by se prostředky na ně vynakládané daly využít i jinak. V roce 2018 pošleme do NDL a DFXŠ přes 125 miliónů korun, ale ani to zdaleka nemůže vyvážit obrovský přínos, který za to obě naše scény zajistí pro občany města i davy přespolních. Milí divadelníci, blahopřeji vám k vašim úspěchům, jsme na vás pyšní!