MŠ Beruška otevřela po rekonstrukci

10.09.2018

Téměř sto třicet malých předškoláků od pondělí 10. září dochází do zrekonstruované Mateřské školy Beruška u obytného domu "hokejka" v Ruprechticích. Kompletní rekonstrukce zásadně změnila vnitřní dispozice školky. Ta má nyní o 30 míst větší kapacitu a je bezbariérová. Děti mají k dispozici větší pobytové prostory, všechny místnosti jsou vybaveny novým nábytkem a zcela nová bude i školní kuchyně.

"V MŠ Beruška získáváme nejmodernější mateřskou školu v Liberci, uzpůsobenou k přijímání i dvouletých dětí. Rekonstrukce se v několika vlnách připravovala už od roku 2004, nakonec se dočkala až další generace dětí a rodičů. Jsem za to moc rád, protože ty původní prostory byly z technického hlediska už skutečně ostudné. Chci zároveň vyslovit velké uznání a poděkování jak stavbě, tak především děvčatům z personálu, protože posledních pár dní do dnešního otevření pro ně bylo skutečně nekonečných a těžkých. A také rodičům za trpělivost," uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

V pavilonu "D" je nyní 5 oddělení - 4 oddělení s kapacitou 28 dětí a 1 oddělení pro 25 dětí ve věku 2-3 let. "MŠ Beruška na nový školní rok přijala hned tři oddělení nových dětí - celkem 75. Obsazenost školky aktuálně čítá takřka 130 dětí. Z toho jedno oddělení budou tvořit děti dvouleté, což bude pro paní učitelky opravdu velká výzva. Ale s tím musíme do budoucna v rámci velké poptávky rodičů počítat, nejinak je tomu třeba letos i v MŠ Motýlek či Kytička. Už za provozu se budou na Berušce ještě dokončovat kuchyňský pavilon a také hospodářský s prádelnou a dalším zázemím. Se vším jsme ale počítali předem, stravu pro děti budeme dovážet patrně ještě celé září," konstatoval náměstek Langr.

Kompletní rekonstrukce mateřské školy se připravovala už loni, původní listopadový termín dokončení ale musel být výrazně posunut kvůli podstatné změně projektové dokumentace. Tři oddělení dětí z Berušky byla od 1. září 2017 umístěna v prázdné budově bývalé mateřské školy ve Věkově ulici a jedna třída docházela do areálu ZŠ Nám. Míru.

Rekonstrukce byla realizována v rámci projektu "Navýšení kapacit MŠ Beruška", spolufinancovaného z Evropské unie. Rekonstrukce vyjde na 41,2 milionu Kč bez DPH a dalších 4,4 milionu Kč bez DPH bude stát nové vybavení budovy. 85 % z celkových uznatelných nákladů pokryje evropská dotace z Integrovaného operačního programu a 5% dotace ze státního rozpočtu. Stavební práce začaly letos v únoru a zhotovitelem byla stavební firma ASTRA Mont s.r.o.