Modrá kráska mezi nejlepšími!

02.07.2022

Modrá kráska, tedy Kaple Božího hrobu v tzv. barokní zahradě u Kostela Nalezení sv. Kříže získala (spolu s dalšími 9 stavbami) ocenění odborné poroty za svou povedenou rekonstrukci z roku 2020. Cena odborné poroty architektů a památkářů byla kapli udělena ve 13. ročníku soutěže Má vlast cestami proměn! Celkem přitom v této celostátní soutěži o ocenění usilovalo 106 proměn.

Jsem moc rád, že si porota v tom množství návrhů naší modré krásky všimla. Naši předci ji v období baroka vystavěli pro větší slávu boží, jiní naši předci ji málem nechali zřítit. A to by pro budoucí generace a Liberec jako město byla nevratná věc. To jsme samozřejmě nemohli dopustit.

Kapli, vystavěnou v roce 1772 dle vzoru kaple ve Zhořelci, město zrekonstruovalo na přelomu zimy a jara 2020 a zachránilo ji přitom v poslední chvíli (kompletní stavební a restaurační činnosti vč. nových krovů a zastřešení, vnitřních i vnějších omítek, opravy kamenických prvků a konzervačních postřiků). Další měsíce by stavba už nejspíš nepřežila. Poslední opravou totiž prošla v roce 1986 a od té doby kvůli zatékání atrofovala jak střecha s věžičkou, tak zdivo. Ještě předtím jsme se ale museli domluvit s římskokatolickou církví na výpůjčce kaple na 50 let. Blankytná fasáda je už jen vrchol toho drahokamu. Památkáři sondami do zdiva totiž objevili rezidua původní modré barvy (a také holubičí šedi na zdobných prvcích) a rozhodli o jejím obnovení. I proto teď kapli přezdíváme modrá kráska. Práce přišly asi na 2,5 miliónu korun, z toho půl miliónu přispěl Liberecký kraj.

Rekonstrukce kaple - a podobných je v Česku už jen třiadvacet - byla v zahradě přitom už naší druhou investicí v pořadí. V roce 2018 město nechalo zrestaurovat mariánský sloup Matyáše Bernarda Brauna, který jsme předtím převzali od římskokatolické církve do vlastnictví. Celý komplex barokní zahrady pak doplňuje čtrnáctero zastavení křížové cesty a samozřejmě barokní kostel, který je nestarší stavbou na území města.