Město se pokusí rozšířit bezdoplatkovou zónu. Jak a proč?

14.02.2019

Město Liberec se pokusí rozšířit tzv. bezdoplatkovou zónu v sociálně vyloučených lokalitách. Až dosud zóna platí v jediném objektu na území města, a to ve Vojanově ulici č. p. 138 na Františkově. Nyní město žádá o její zavedení na Vojanovu ulici č. p. 132 a č. p. 133 a také na patrně dočasně uzavřený objekt U Kolory č. p. 99 ve Vesci.

Zjednodušeně řečeno, bezdoplatková zóna znamená, že v dotyčném objektu/ ulici/ území už nebude žádnému novému klientu úřadem práce přiznán v rámci pomoci v hmotné nouzi doplatek na bydlení. Zóna se tedy nevztahuje na jiné dávky hmotné nouze, ani státní sociální podpory (např. příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovský příspěvek, přídavek na dítě). Cílem zóny je mj. s ohledem na výchovu dětí snížit koncentraci sociálního vyloučení v daném prostoru, souvisejících rizikových jevů (gambling, závislosti, narušování veřejného pořádku, kriminalita aj.) a samozřejmě také minimalizovat byznys s chudobou, který je na státní dávky dlouhodobě napojen. To vše s předpokladem, že majitelé soukromých nemovitostí už nebudou klienty bez doplatků zabydlovat, protože pro ně nebudou finančně atraktivní (ceny nájmů v podobných domech na území města a v ubytovnách zcela účelově dosahují i 15 tisíc Kč a platí je přes dávky de facto stát).

Z uvedeného je nicméně patrné, že zavedení zóny nemusí být zcela účinné a její dopad absolutní. Na druhou stranu je to poslední prostředek, který město má a který musí v situaci, kdy už v lokalitách nefungují standardní nástroje sociální práce (začleňování), rizikové jevy se zde zintenzivňují a hladina sociální shody mezi ekonomicky stabilizovanými a sociálně slabými se limitně blíží nule, využít. Souběžně s dalšími kroky, jimiž mohou třeba být nabídky soukromníkům jejich sociálně zatížené domy postupně vykoupit.

Nově město požádalo o rozšíření zóny na další část Vojanovy ulice a také na část ulice U Kolory s nechvalně známým objektem č. p. 99. Ve Vojanově ulici jde především o domy č. p. 132 a 133, které také patří k sociálně vyloučeným a společně s domem č. p. 138, jenž je jako zóna již vymezen, patří k rizikovým místům z hlediska sociálních patologií a veřejného pořádku. Jen v loňském roce tam městská policie vyjížděla 26 krát, rok předtím dokonce 36 krát. Koloritem je i neutěšené okolí objektů, které je neuklizené, zamořené odpady vč. výkalů psích i lidských. Můj rezort zajistil ve spolupráci s asistenty prevence Městské policie Liberec v lokalitě Vojanova v létě 2018 velký úklid, z místa bylo odvezeno 5 kontejnerů odpadu na náklady města. Objekt U Kolory č. p. 99 byl dlouhodobě v mimořádně špatném technickém stavu a na pokyn HZS ČR byl také loni 4. prosince uzavřen a vyklizen. Do místa (s blízkou ubytovnou) městská policie loni vyjížděla 34 krát. Policie ČR pak v mezidobí 2017 - 2018 šetřila v ulici Vojanova 116 skutků, v ulici U Kolory pak 38 událostí.

Podle zkušeností s vyhlášením zóny v případě Vojanovy č. p. 138 budeme mít k dispozici zhruba 4 měsíce času na to pomoci klientům zmíněných objektů s hledáním nového bydlení třeba v rámci režimu Housing First.