Liberec pomůže s rekonstrukcí židovského hřbitova

31.01.2023

Město Liberec pomůže s dokončením rekonstrukce židovského hřbitova v Ruprechtické ulici. Na opravu posledních dvou zatím nedotčených rodinných hrobek a několika jednotlivých náhrobků pošleme Židovské obci Liberec 200 tisíc korun. Hřbitov, který prochází postupnou rekonstrukcí od roku 1992, pak už bude jako celek revitalizován.

Dotace od města by měla pokrýt část nákladů na renovaci rodinných hrobek Soyka a Berk, tří náhrobních kamenů a řady dětských hrobů. Čtvrt miliónem se bude na rekonstrukci podílet i Liberecký kraj, kolem 50 tisíc přidá ze svého i sama Židovská obec Liberec.

Židovský hřbitov je nedílnou součástí živoucí historie města a neblahých osudů židovské komunity. Hřbitov v lokalitě Ruprechtické ulice existuje od roku 1864, secesní obřadní síň je jeho součástí od roku 1900. Po roce 1939 byl hřbitov neudržovaný, za následujícího komunistického režimu byla polovina náhrobních kamenů povalena a chátrala i obřadní síň, která sloužila jako sklad kávy a svému účelu byla navrácena teprve po roce 1989. Židovská obec s postupnou rekonstrukcí začala v roce 1992, v roce 2008 (symbolicky 9. listopadu na výročí křišťálové noci) pak byl na místě obřadní síně otevřen památník šoa, tedy místo k uctění obětí holokaustu z řad libereckých občanů - nacisté vyhladili prakticky celou libereckou židovskou komunitu čítající asi 1700 lidí.

Židovský hřbitov je zapsanou kulturní památkou ČR. Kromě odpočívajících členů židovské obce jsou na hřbitově i čestné hroby vojáků padlých v 1. světové války vč. vzpomínkového pomníku, dále asi 80 hrobů válečných uprchlíků, a dětské hroby. A rovněž hroby 11 žen z koncentračního tábora Bílý Kostel, jejichž ostatky byly v roce 1945 exhumovány a následně pietně uloženy.