Liberec je oficiální kandidát na EHMK 2028

25.06.2021

Drtivou většinou hlasů podpořili liberečtí zastupitelé záměr, aby se Liberec ucházel o kandidaturu na Evropské hlavní město kultury v roce (EHMK) 2028. Zároveň schválili i nový významný dokument, strategii kultury města Liberec, která vznikala v posledních měsících mimo jiné i jako součást zájmu o kandidaturu.

"Zastupitelé nás po dvou letech příprav poslali na start klání o Evropské hlavní město kultury 2028. Máme smělé plány i skvělé ambasadory a samo sebou ty nejvyšší ambice. Je to obrovská šance realizovat naši vizi budoucího kulturně vyspělého města a okolního regionu, zintenzivnit turismus a významně posílit lokální ekonomiku. Závod je to ale dlouhý, dvoufázový, rozhodne se až v polovině roku 2023. Nyní nás čeká příprava přihlášky pro 1. kolo, kterou budeme odevzdávat v průběhu příštího roku," říká Ivan Langr, náměstek primátora města pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch.

Liberec oznámil, že chce kandidovat vloni v listopadu. Veřejnosti přitom představil základní scénář, jak bude v případě, že zastupitelé záměr schválí, postupovat. Zároveň pracoval na detailní strategické koncepci a vizi, která má pomoci do budoucna rozvíjet kulturu ve městě, ale i v okolních a sousedních obcích a městech. "Kandidatura Liberec 2028 je tedy pro nás kandidaturou Liberec region 2028. Jen tak nám to dává smysl," dodává náměstek primátora Ivan Langr.

Podobně jako Liberec oznámila záměr kandidovat na EHMK 2028 také města Brno, Broumov a České Budějovice.

"Byť je dnešek úspěšným vyvrcholením významné etapy nejenom mého profesního života, jedná se reálně o počátek jedné velké kapitoly našeho města a regionu. O počátek cesty, během které budeme svědky postupné proměny života kolem nás a místa, které je velké uvnitř a malé navenek. Místa, kde nevzhlíží se k modlám, ale k horám, a kde výjimečnost je vlastně normální," uvedla ke čtvrtečnímu rozhodnutí zastupitelů vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu Markéta Sabáčková.

V rámci diskuze zastupitelstva promítal rezort kultury v prezentaci i několik desítek významných jmen z oblasti kultury, literatury, sportu, architektury, technických inovací a dalších oborů, spjatých s minulostí i současností Liberce. Před zastupiteli tak symbolicky defilovala známá jména, jako například Hubáček, Masák, Šalda, Uherkovi, Helšus, Dušek, Doubrava, Jakimič, Nedvěd, Hejnová, Liebieg, Porsche, Yemi aj.