Liberec bude hledat nového seniorského ombudsmana

10.01.2021

Statutární město Liberec a Komunitní středisko Kontakt budou hledat nového seniorského ombudsmana. Z funkce, kterou rezort školství a sociálních věcí a Kontakt zřídily v roce 2019, byla s okamžitou platností uvolněna paní Lenka Tarabová. Důvodem je zneuctění židovské symboliky (žluté šesticípé hvězdy) v rámci sobotních protestů proti vládním koronavirovým opatřením a očkování.

"Připnutí žluté židovské hvězdy s nápisem Neočkovaný je pro mě jako původem historika absolutně neakceptovatelné jednání. Velmi silně souzním s odkazem holokaustu i jeho mnohamiliónových obětí, takže jeho zneužití v aktuální koronavirové krizi je tedy pro mě mimo veškeré chápání. V takové situaci nemohu nadále paní Tarabovou podporovat ve funkci seniorské ombudsmanky, to už není o svobodě myšlení a vyjadřování. Ombudsman je jedinečná pozice, která musí být spojena i s vysokou morální účastí ve veřejném dění," vysvětlil náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Za názorem náměstka Langra plně stojí i Komunitní středisko KONTAKT Liberec, jako organizace zřizovaná statutárním městem Liberec, a jejímž posláním je v měsících koronavirové krize zajišťování služeb potřebným občanům. "Kontakt, jako veřejná instituce, poskytuje služby, k nimž patří i služba seniorského ombudsmana. V rámci ní je seniorům poskytována převážně pomoc v oblasti řešení bytové problematiky a úředních záležitostí, nikoli věci související s covidovou problematikou. Byť paní Tarabová nikdy nespojovala své osobní aktivity a postoje s touto pozicí, přerostla jejich intenzita únosnou míru takovým způsobem, že zatáhla naši organizaci do prostředí, jehož součástí být v žádném případě nechce. Vyjádření svobodného názoru je v pořádku, zvolená forma je z mého pohledu nešťastná a nepřijatelná", doplnil ředitel Kontaktu Michael Dufek.

Nového seniorského ombudsmana chtějí rezort s Kontaktem najít během následujících týdnů. "Přestože senioři aktuálně řeší především záležitosti spojené s koronavirem, obávám se, že během jara a léta významně naroste agenda hlavně dluhové i bytové problematiky. Proto bychom pozici ombudsmana chtěli obsadit co nejdříve. Tipy na vhodné kandidáty už máme," dodal náměstek Ivan Langr.

10. ledna 2021


Dodatek z 11. ledna 2021 (psáno pro www.facebook.com/langrivan):

Dneska toho bylo v kauze Tarabová ve veřejném prostoru řečeno opravdu hodně. Upřímně, maily typu, že mám po očkování ochrnout, nebo "že si mě najdou" (o nadávkách, které by vydaly na celý Slovník českých brutalit, ani nemluvě), mě spíše posilují. Odpovídám na každý mail, protože za svým názorem stojím a nebojím se. Na druhou stranu nemohu pominout řadu faktických chyb, které se (ne)vědomě vyrojily všude možně. Stejně jako jsem odeslal časopisu Reflex žádost o tiskovou opravu jeho velmi zavádějícího komentáře, poskytuji i sem správné řazení faktů:

1. zneužití nacistických symbolů a pošlapání památky 6 miliónů zavražděných židovských obyvatel Evropy nebudu akceptovat,

2. s paní Tarabovou z tohoto důvodu už nehodlám spolupracovat ve svém týmu, kam jsem ji před dvěma roky sám přizval,

3. aktivity paní Tarabové jsem přitom dosud bránil s poukazem na svobodu slova (např. stížnost minulý týden).

A dále -

4. paní Tarabová nebyla pracovnicí statutárního města Liberec ani jeho příspěvkové organizace, takže nemohla přijít o zaměstnání ani o obživu,

5. paní Tarabová měla s naší příspěvkovou organizací Kontakt od jara 2019 uzavřenu každoroční nenárokovou dohodu o provedení práce s úvazkem pár hodin měsíčně (tzv. vedlejšák). Jinak má své běžné občanské povolání,

6. paní Tarabová neměla aktuální dohodu na rok 2021 dosud podepsanou,

7. paní Tarabová už od neděle nebude spojována s městem Liberec a s funkcí seniorské ombudsmanky, protože jí Kontaktem další dohoda nabídnuta nebude,

8. je v tomto kontextu zjevné, že jsem paní Tarabové žádnou výpověď nedal, a nedošlo tedy k žádnému porušení zákona ze strany mojí, města Liberec či příspěvkové organizace Kontakt.