Liberec 2017: město zcela bez šmejdů

28.02.2018

Rok 2017 byl pro projekt Liberec proti šmejdům přelomovým. Už po dvou letech realizace se totiž podařilo v praxi naplnit jeho hlavní cíl, jímž je nulová tolerance šmejdů, protože se na území města neuskutečnila ani jediná předváděcí akce. Ve druhém pololetí Česká obchodní inspekce (ČOI) nezaznamenala ani žádný pokus o konání nelegální, tedy předem nehlášené akce.

"Dá se říct, že momentálně je projekt Liberec proti šmejdům na svém vrcholu. Dosáhli jsme prakticky eliminace předváděcích akcí a tlačíme na šmejdy i v dalších oblastech především tím, že se nám daří významně veřejně šířit informace o jejich nekalých praktikách. Projekt navíc sám o sobě už dosáhl republikového rozměru, inspirují se jím i další města. A to je také jedna z cest k celkovému úspěchu - ještě zesílit tlak z více stran a vydržet," uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Podle ČOI se na území statutárního města Liberec neuskutečnila v roce 2017 ani jediná klasická předváděcí akce, v posledních šesti měsících pak kontroloři nezaznamenali ani pokus o uspořádání akce nelegální. "Kromě jedné společnosti, která se nechová jako šmejdí, nebyla v období celého roku 2017 v Liberci a okolí nahlášena žádná klasická předváděcí akce. Ty se omezily jen na Raspenavu, Jilemnici, Turnov, Rumburk, Českou Lípu, Nový Bor a Jablonec," vysvětlila Renata Linhartová, ředitelka inspektorátu ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj.

Prakticky identické poznatky mají i strážníci Městské policie Liberec, kteří ve druhém pololetí evidují jen akce firmy Zepter. "Zajistili jsme je preventivní účastí strážníka - okrskáře. Akce se odehrály dva dny po sobě v listopadu 2017 a jednalo se o prodejní akci firmy Zepter. Nejdříve nabízela produkty k léčebným účelům, den poté pak věci do domácnosti. Opět jsme varovali návštěvníky akce a nezaznamenali jsme žádné problematické pokusy o prodej zboží," uvedla mluvčí městské policie Liberec Daniela Bušková.

Projekt Liberec proti šmejdům v roce 2017 pokročil i v prevenci. V polovině roku město Liberec vydalo speciální samolepky na vchodové dveře domů se vzkazem Podomní prodej a šmejdy u nás netrpíme!, na samém sklonku roku pak ve spolupráci s Divadlem F. X. Šaldy a Komunitním střediskem Kontakt vznikly tři speciální videoklipy. "V tuto chvíli se musíme víc orientovat na nové způsoby šmejdích praktik, především telefonické uzavírání smluv, které je předem jen těžko zjistitelné a postižitelné. Momentálně tedy přemýšlíme, jakou cestu zvolit," dodal náměstek Ivan Langr.

Vývoj počtu nahlášených předváděcích akcí v Liberci

2014            209

2015              54

2016               18

2017                0


zdroj: ČOI