Kulturní počin roku: 18 nominací

09.01.2018

Zatím 18 nejrůznějších akcí přihlásila veřejnost do druhého ročníku soutěže o Kulturní počin roku 2017. Řady kandidátů ale ještě mohou rozšířit členové komise pro kulturu a cestovní ruch, a to vlastním výběrem z balíku kulturních projektů, které město v loňském roce podpořilo v rámci dotačních titulů. Slavnostní vyhlášení laureátů nejlepšího kulturního počinu v Liberci se uskuteční 13. února.

V loňském roce titul a také 20 tisíc korun získala velkolepá Německá výstava 1906/2016, kterou společně pořádaly Oblastní galerie Liberec - Lázně a Severočeské muzeum. "Asi nejvíce jsou letos zastoupeny výstavy a expozice - třeba Oblastní galerie rovnou třikrát, hned poté úspěšné inscenace obou našich divadel i ocenění, která za ně soubory získaly. Nechybí ale ani individuální výkony - například vítězství 10 letého houslisty na mezinárodní soutěži či vysoké národní ocenění pro sbormistryni Severáčku za její dlouholetou činnost," prozradil náměstek primátora Ivan Langr, který soutěž o kulturní počin v roce 2016 inicioval.

A jaké další počiny veřejnost nominovala? Oblastní galerie je zastoupena výstavami Srdce v Lázních, Giacometti, Picasso a Chirico a Metznerbund, Naivní divadlo úspěšnou inscenací Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých, Divadlo F. X. Šaldy činohrou Válka, Malex Ballet School baletem Sněhurka a sedm trpaslíků, Krajská vědecká knihovna projekty Děti čtou nevidomým dětem a Znakokniha Český ráj a jeho tajemství, nechybí ani společná módní přehlídka seniorů z Kontaktu a studentek textilní průmyslovky, fotografická výstava Radka TEOPE Drbohlava, projekt KI-NO Liberec v Pražské 2017, Artweek 2017, nový pavilon Technického muzea Liberec či videoklipy Liberec proti šmejdům, které jsou společným počinem města, Kontaktu a Divadla F. X. Šaldy.

"Pestrá struktura nominací už druhým rokem prokazuje, čeho jsme chtěli soutěží dosáhnout. Tedy nedělat prvoplánově přehled úspěšných kulturních akcí určených pro většinového diváka, ale dát prostor i zcela drobným či alternativním počinům, které stojí za to vyzdvihnout, a také významně rozšířit pojetí kultury. Protože ta není rozhodně jen o divadlech či galeriích, o tradičních pořadech a schématech. Její síla a krása je právě ve velké rozmanitosti," uvedl náměstek Ivan Langr.

O vítězi soutěže rozhodne stejně jako loni komise pro kulturu a cestovní ruch, první tři místa pak město odmění 20, 10 a 5 tisíci korunami. Totožné množství nominací, tedy 18, soutěžilo i o loňský počin. Kromě německé výstavy si vavříny odnesla inscenace Naivního divadla Liberec Čechy leží u moře (2. místo) a na děleném 3. místě výstava krojů Lužických Srbů v Krajské vědecké knihovně a osazení 19 pomníčků na bývalé židovské obyvatele Liberce (tzv. kameny zmizelých).