Kulturní počin 2022/23: divadlo, divadlo, divadlo

14.03.2024

Klání o Kulturní počin Liberce za léta 2022 a 2023 má tentokrát poměrně jednoznačného vítěze. Divadlo F. X. Šaldy totiž získalo nejen první místa v obou soutěžních kategoriích, ale má svého oceněného i ve Dvoraně slávy. Narušit hegemonii divadla se tak podařilo jen na druhém a třetím místě v kategorii Počin na území města.

"Do všech tří kategorií bylo za léta 2022 a 2023 nominováno celkem 41 jednotlivých aktivit/projektů/osobností. V kategorii Kulturní počin na území města zvítězila s jasnou převahou inscenace Cesta Divadla F. X. Šaldy, která na prkna Šaldova divadla, Libereckých výstavních trhů i zahradu libereckého bazénu svedla nejen divadelní profesionály, ale i děti z libereckých pěveckých sborů, základních uměleckých škol a divadelních baletních a operních přípravek. Druhé místo obsadil 2. ročník festivalu Crystal Valley Week a třetí místo pak 3. ročník libereckého festivalu poezie," vypočítal náměstek primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch Ivan Langr. Čtvrté místo patří profilovému CD Šest sonát houslisty Daniela Matejči a dělené 5. místo pak společně festivalu moderního umění ArtWeek a oslavám 140. výročí DFXŠ Triumf múz.

V kategorii Reprezentace města pak hodnocení poroty na dělené první místo svedla zároveň hned čtyři osobnosti – Karolínu Baranovou (činohra DFXŠ) za udělení Thálie 2023, Veroniku Korytářovou (činohra DFXŠ) a Martina Bártu (opera DFXŠ) za udělení Thálie 2022 a Silvii Langrovou za dlouhodobé vedení dětského sboru Severáček. Čtvrté místo patří Severáčku za dvojí vítězství na mezinárodním festivalu v Neerpeltu v roce 2022, páté mladému houslistovi Milanu Kostelencovi za vítězství na Kociánově Ústí 2023 a Nových evropských talentech 2023 a šesté Krajské vědecké knihovně za titul Knihovna roku 2023.

"Do Dvorany slávy byla za dlouholetý umělecký přínos uvedena paní Vlasta Vindušková, která od roku 1965 působí v DFXŠ jako tanečnice, šéfka baletu, dramaturgyně i choreografka. To je naprosto mimořádná osobnost liberecké kultury," uvedl náměstek Ivan Langr. Kvůli covidovému vypnutí kultury v předchozích letech byly loni v soutěži mimořádně spojeny roky 2022 a 2023 (v letech 2020 a 2021 soutěž vůbec nebyla vyhlášena). Kulturní počin se přitom uděluje od roku 2016. "Letos jsme slavnostní vyhlášení mj. povýšili i krásnými skleněnými cenami pro vítěze, které nám dodala Nadace Preciosa, za což velice děkuji," dodal náměstek Ivan Langr. Všem oceněným na prvních třech místech pak tradičně náleží finanční odměna v hodnotě 7, 4, resp. 2 tisíce korun.

Tabulka vítězů

Počin na území města (28 nominací)

1. Cesta (DFXŠ)

2. Crystal Valley Week 2023 (ARR)

3. Liberecký festival poezie (Veselá Trdla)

4. CD Šest sonát pro sólové housle (Dan Matejča)

5. – 6. ArtWeek Liberec 2023 & Triumf múz (DFXŠ)

7. – 8. Publikace Liberecké divadlo 1883-2023 & Publikace Zbrojní průmysl a tábory I.

9. – 11. Film Vybal to (Háesko) & Přednášky Židé známí a neznámí (SAL) & Publikace Živá jména (TUL)

Reprezentace města (12 nominací)

1. – 3. Karolína Baranová, Veronika Korytářová & Martin Bárta a Silvie Langrová

4. Severáček

5. Milan Kostelenec

6. Knihovna roku 2023 (KVK)

Dvorana slávy

Vlasta Vindušková