Fenomén jménem Severáček slaví 60

16.06.2018

Jen málo libereckých organizací má tak neskutečný zvuk ve světě jako Severáček. Asi bychom je spočítali na prstech jediné ruky, když mezi ně můžeme bez zamyšlení přičlenit třeba Naivní divadlo či zoologickou zahradu. Dětský pěvecký sbor Severáček patří mezi naše nepochybné klenoty a slaví letos své šedesátiny. A spolu s ním úctyhodné výročí celý rok velebí i statutární město Liberec.

Když v roce 1958 Jiřina a Milan Uherkovi fenomén Severáček založili, vštěpili do jeho samotných kořenů principy sounáležitosti, kolegiality, jednoty a nerozlučného přátelství, čímž položili základy neuvěřitelné Rodině, která už čítá několik set členů a každým rokem se přirozeně rozrůstá o další novice. Přímý následovník Uherkových, Petr Pálka, tyto hodnoty uměl velmi dovedně rozvíjet a dnes v jeho práci neméně úspěšně pokračuje se svým týmem Silvie Pálková. Soudím, že právě to stojí za velkým úspěchem Severáčku, za mnoha cenami, které pod Ještěd přivezli jak zpěváčci, tak jejich sbormistři. Statutární město Liberec, které pěvecký sbor přes půl století tak fantasticky reprezentuje, mu za to nemůže být nikdy dostatečně vděčné.

Slavíme: pamětní deska, park i zlaté medaile

Všechno začalo na jaře 2017 při výročním koncertu bývalých členů Severáčku. Právě v jejich hlavách se zrodil nápad na odhalení pamětní desky manželům Uherkovým k šedesátinám sboru. Osazení desky v podobě speciálního akustického objektu na budově DDM Větrník, kde měl Severáček své první zkušebny, se uskutečnilo v září 2017, tedy hned na úvod výroční sezóny. A rázem přicházely další nápady - což tahle přejmenovat jeden z libereckých parků k poctě Uherkových (Petra Koutecká, Petra Rydvalová, Jiří Janďourek) a což z něj hned udělat park hudební (Květa Vinklátová)? Park v Přemyslově ulici, kam pan Uherek z nedalekého bydliště tak rád chodil, nese jméno obou manželů od 20. května 2018, kdy jsme ho se Severáčky slavnostně otevřeli. Do letošního podzimu projde 1. etapou terénních úprav, v dalších letech jej město bude doplňovat různými akustickými objekty a různými hudebními udělátky. Jako vícegererační bude sloužit ke zkouškám, koncertům i dalšímu uměleckému rozjímání. Bude to krásný kus zeleně s vysloveně ušlechtilým obsahem.

Ve velkém stylu ale slaví i sám Severáček. Silvie Pálková byla v předvečer výroční sezóny oceněna Cenou Františka Lýska, která je jako nejvyšší uznání udělována za vynikající sbormistrovskou činnost. A po 30 letech se tato cena vrátila tam, kam patří - v roce 1988 se totiž jejími vůbec prvními držiteli stali právě Uherkovi. V říjnu 2017 si pak sbor přivezl tři zlaté medaile z festivalu v italském Riva del Garda, a to v konkurenci 32 pěveckých souborů. Tříhodinový výroční slavnostní koncert k šedesátinám se pak uskutečnil 19. května 2018 v Divadle F. X. Šaldy, kde se představila všechna oddělení Severáčku i velká skupina jeho bývalých členů.

A to ještě nekončíme! Severáček svou výroční sezónu 2017 - 2018 završí podzimním turné po Jižní Koreji, nepochybně úspěšným; v září 2018 se také napodruhé sejdeme v Parku Jiřiny a Milana Uherkových a překřtíme ho v hudební. Gratuluji všem Severáčkům, gratuluji Liberci za Severáček!