Student sexty navrhnul novou tvář skateparku

17.09.2018

Úplně novou podobu skateparku v Barvířské ulici navrhnul městu Liberec student sexty Gymnázia a SOŠPg Jeronýmova Matyáš Vambera. Podle jeho nápadu by se současné asfaltové sportoviště s překážkami ze dřeva a plechu mělo změnit v bezúdržbový celobetonový skatepark, jaký v posledních letech vybudovala řada větších i menších měst v Česku.

"Podmínky ve skateparku, zejména překážky z plechu a dřeva, jsou vzhledem k velkému posunu skateboardingu a ostatních sportů, k jejichž provozování je skatepark využíván, naprosto nevyhovující. Skatepark byl postaven v roce 1998, od té doby neprošel žádnou větší rekonstrukcí a toto místo zkrátka umírá, poslední závod se v Liberci jel zhruba před deseti lety. Přitom freestyle sportům, jako je skateboarding, freestyle koloběžka či BMX, se v Liberci vždycky dařilo a zdejší scéna byla opravdu plná velmi talentovaných jezdců, z nichž někteří to dotáhli na světovou úroveň. Osobně mi také vadí, že se moderní celobetonové skateparky dnes v Česku staví i v různých maloměstech, jejichž populace často ani nepřesahuje 10 tisíc obyvatel (Nehvizdy, Sušice, Šumperk) a Liberec, stotisícové krajské město, které pro mě představuje jakousi dominantu severních Čech, bohužel co se týče freestylových sportů za ostatními daleko zaostává," vysvětlil důvody svého návrhu Matyáš Vambera.

Podle něj betonový skatepark přinese řadu výhod už jen v tom, že je bezpečnější, bezúdržbový, takřka bezhlučný a vizuálně daleko atraktivnější než asfaltová plocha s různě postavenými překážkami. "Zároveň tím eliminujeme divoké překážky v ulicích, jimiž jezdci nahrazují současný nevyhovující skatepark, a také umožníme návrat závodů do Liberce," upřesnil Matyáš Vambera.

Jak uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr, rezort školství po dohodě s Matyášem v průběhu srpna zjišťoval data hned z několika českých měst (Příbram, Turnov, Ústí nad Labem, Teplice aj.), která v minulých letech své skateparky stejným způsobem rekonstruovala, nebo stavěla jako nové. "Dá se zhruba říci, že metr čtvereční podobné plochy přijde na necelých 5 tisíc korun; liberecký skatepark má rozlohu 2300 metrů čtverečních. Osobně se mi velmi líbí skatepark v Turnově, pokud bychom do Liberce přenesli jeho velikost zhruba 1000 metrů čtverečních, což je dostatečné, zbýval by nám v areálu v Barvířské ještě stejně velký prostor i pro lezeckou stěnu, workoutové či různé dětské prvky a zeleň. A budeme mít skvělé hřiště pro děti a mládež přímo v centru města. Náš společný projektový námět už schválilo vedení města, takže teď můžeme nechat zpracovat studii využití daného území," vysvětlil náměstek Ivan Langr.

Podle Langra uspořádá rezort školství a Agentura pro sociální začleňování v neděli 23. září 2018 ve skateparku celodenní akci pro děti a mládež Ulice v pohybu, která bude mj. sérií exhibicí různých pohybových aktivit (skateboard, freestyle koloběžky, parkour, workout a BMX kola) s možností si je na místě vyzkoušet. Akci připravil především metodik asistentů prevence kriminality Jiří Gajdoš.

Foto - Matyáš Vambera