Otevřeli jsme azylový dům pro ženy a rodiny s dětmi
Azylový dům pokryje sociální služby, které v Liberci, potažmo v Libereckém kraji, dlouhodobě zcela chybí. Azylový dům je určen pro osoby, které se ocitly v tíživé sociální situaci. Přínosem projektu je tak prevence a zmírnění důsledků sociálního vyloučení.
Před třemi a půl lety přišlo vedení města s myšlenkou využití bývalé mateřské školy pro sociální službu azylového domu pro lidi, kteří se ocitnou v akutní bytové nouzi. "Velké stotisícové město musí umět nabídnout aspoň krátkodobě střechu nad hlavou těm, kteří se ocitnou na ulici. Až dosud jsme byli schopni pokrýt jen cílovou skupinu muži. Nový azylový dům dá tuto šanci i ženám, jejichž nejbližším útočištěm je zatím Jablonec, a také rodinám s dětmi. Pro ně podobné zařízení zatím neexistuje v celém Libereckém kraji, takže v případě nutnosti se musely takto zasažené rodiny rozdělovat do více azylů, což je v 21. století nepřijatelné," říká náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.
Díky projektům IPRÚ vzniklo toto zařízení, které od druhého ledna 2020 nabídne kapacitu 22 lůžek. Pro deset žen čtyři dvoulůžkové a dva jednolůžkové pokoje a tři samostatné byty 1+kk pro rodiny. Rekonstrukce trvala devět měsíců. Celkové náklady projektu jsou 18,2 mil. Kč, přičemž 15,4 mil. Kč bylo hrazeno z dotace a 2,8 mil. Kč z rozpočtu statutárního města. Projektová příprava stála 600 000 Kč a vybavení domu 700 000 Kč.
Projekční práce zajišťovala společnost Hlaváček-architekti, s r.o., stavební práce realizovala společnost STAVO-UNION, stavební společnost s.r.o., technický dozor stavby prováděla společnost BREX, s.r.o., vybavení objektu dodala společnost ABCD Služby školám, s.r.o.
První klienti se nastěhují 2. ledna 2020. Symbolicky právě v zimě, kdy je řešení akutní bytové nouze nejsložitější. Azylový dům bude provozovat obecně prospěšná společnost Návrat, která má přes 20 let zkušenost se stejným zařízením Azylového domu pro muže Speramus v centru města. "Troufám si tvrdit, že klienty domu ve Věkově na ulici nerozeznáte od jiných občanů. Budou to zkrátka normální lidé, kteří se jen dostali do nepříznivé životní situace a úkolem veřejné správy a sociálních služeb je jim pomoci ji překonat. Služba bude zároveň sloužit jako jeden z nástrojů bytové politiky města, mohou se z něj rekrutovat klienti režimu Housing First," uvádí náměstek primátora Ivan Langr.
Stavební práce na objektu bývalé mateřské školy ve Věkově ulici v liberecké čtvrti Ruprechtice byly zahájeny v září 2018. Hotovo bylo v květnu 2019. V rámci stavebních prací byla zrekonstruována všechna 4 podlaží, včetně jednoho podzemního i podkroví. V 1. PP se nachází zázemí pro personál včetně konzultační místnosti a prádelna společná pro klienty a personál. V 1.NP se nachází 2 dvoulůžkové a 1 jednolůžkový pokoj pro ženy, společné sociální zařízení, společenská místnost a kuchyň s jídelnou. Ve 2.NP se nachází 3 samostatné byty pro rodiny s dětmi o dispozici 3+kk s vlastním sociálním zařízením, herna pro děti a 1 jednolůžkový pokoj pro ženy. Ve 3.NP se nachází 2 dvoulůžkové pokoje pro ženy a sociální zařízení. Dětem jsou dále k dispozici herní prvky, které se nacházejí na zahradě.
Dvoupatrová vila byla postavena v roce 1912, od roku 2012 byla zcela prázdná a městu se nepodařilo pro ni najít kupce. V roce 2016 proto rezort školství a sociálních věcí navrhnul její využití pro sociální služby. "To místo je přímo ideální, protože se nachází v tradiční komunitní čtvrti s poměrně silnou duchovní spiritualitou. Takže nepochybuji o tom, že klienti zde budou vlídně přijati a hladce začleněni mezi ostatní," uzavírá náměstek Ivan Langr.
Foto - SML/ Jan Král