Nová městská galerie – otevíráme už v červnu!
Od 1. dubna jsme získali do pronájmu krásný prostor v bloku měšťanských domů přímo naproti historické radnici, kde plánujeme už letos v červnu otevřít novou výstavní síň. Bude to téměř po pěti letech, kdy Liberec získá vlastní městskou galerii, která bude důstojnou nástupkyní Malé výstavní síně (MVS) a posléze Galerie U Rytíře.
Je přitom bez pochyb, že město velikosti a významnosti Liberce svou výstavní síň potřebuje; Oblastní galerie Liberec - Lázně má totiž jiný výstavní profil a řada významných lokálních i regionálních umělců (fotografie, sklo, malby, kresby, sochy, moderní umění aj.) se už léta nemá kde prezentovat. V nových prostorách je k dispozici 60 metrů čtverečních pro vlastní expozici a dalších 40 metrů čtverečních jako zázemí. Výhled z budoucí galerie je přitom božský a troufám si tvrdit i ojedinělý v republice - přímo na naši historickou radnici.
Společně s kolegy v rezortu kultury jsem si vytkl hned několik cílů - galerie by měla nabídnout 6 - 8 výstav ročně, být k dispozici i jednorázovým uměleckým projevům a ad hoc akcím a mít zřetelnou historickou linku ke kdysi slavné Malé výstavní síni. Jako kurátorky jsme oslovili dvě známé umělkyně - Jitku Mrázkovou, která s městem dlouhodobě spolupracovala prostřednictvím o.p.s. Spacium, a Janu Bernartovou z katedry výtvarného umění FUA TUL. Obě dámy jsou - v dobrém myšleno - jako noc a den, takže jsem si jist, že výstavní plán bude pestrý a zajímavý.
V tuto chvíli se pracuje na dvou zásadních věcech. Určité proměny musí doznat samotný výstavní prostor, který zatím připomíná víc kancelář než expozici - oslovili jsme proto mladou architektonickou kancelář ANUK, kterou jsme požádali o zpracování studie (minimalistické a snové) proměny místa ve skutečnou galerii. Souběžně pracujeme na programu slavnostního otevření galerie. Ten přitom bude mít dvojí charakter. V polovině června síň využijeme jako jedno z prezentačních míst 3. ročníku festivalu výtvarného umění ARTWEEK, na přelomu školního roku a prázdnin pak uskutečníme premiérovou výstavu, jejíž vernisáž bude zároveň slavnostním zahájením provozu. Přiznávám, že jsem si přál zasvětit první výstavu něčemu, co je pro Liberec velmi významné, velmi typické, velmi citlivé. K čemuž nám letos nahrávají i historická data (nikoli ta hlavní osmičková!). A těším se, jak se kurátorky této výzvy chopí a zhmotní ji nefádním a originálním způsobem.
Pokud jde o samotný provoz galerie, měl by být kombinací ad hoc kurátorských příprav výstav a běžným každodenním dohledem, pro nějž bychom rádi v rámci multigeneračního soužití oslovili třeba liberecké seniory se zájmem o výtvarné umění nebo kulturu všeobecně.
Od MVS k Rytíři
Svou první městskou galerii Liberec získal v Malé výstavní
síni (MVS) na kříži Šaldova náměstí a ulic Husovy a Jablonecké, která byla
výstavou Josefa Sudka otevřena v roce 1975, a to především zásluhou
místních fotografů. Až do roku 2007 poskytovala
expoziční prostory pro celou škálu výtvarných oborů a široké zastoupení umělců.
Po roce 1990 přešla správa MVS z Okresního kulturního střediska postupně přímo
pod město (či jeho organizace), s novým miléniem a privatizačním tlakem
ale město začalo uvažovat o prodeji objektu (dnes Dům klavíru), k němuž
také v již zmíněném roce 2007 došlo. Takřka vzápětí město našlo a
renovovalo náhradní prostor přímo v suterénu historické radnice a otevřelo
zde Galerii U Rytíře. Galerie skýtala větší expoziční část, ale její umístění se
vzhledem k návštěvníkům neukázalo právě komfortním. Ekonomická krize, vysoké
provozní náklady a malý zájem návštěvníků byly hlavními důvody pro zavření
síně, a to k poslednímu dni roku 2013. Dnes je v prostorách umístěna
stálá expozice Zapomenutých dějin města, kterou ideově navrhla, realizovala i
spravuje o.p.s. ARCHA 13