Liberec znovu v rodině loutkářů. Protest proti Moskvě

29.09.2017

Statutární město Liberec bylo znovu přijato do mezinárodní asociace AVIAMA, která sdružuje města a regiony s loutkářskou tradicí. Liberec do asociace vstoupil jako zakládající člen už v roce 2012, následující rok ale neuhradil členský poplatek, takže jeho příslušnost automaticky zanikla. Liberecké zastupitelstvo schválilo na konci roku 2016 obnovení členství, které nyní definitivně stvrdilo hlasování členů na generálním shromáždění ve francouzském Charleville-Mézières.

"Vedle Plzně jsme teď jedinými členy AVIAMA z České republiky. Jako město zřizujeme Naivní divadlo, které má ve světě výjimečnou pověst, patří k předním loutkovým scénám a za takřka 70 let své existence má ostatním co nabízet. Na druhou stranu chceme čerpat nové mezinárodní zkušenosti a podílet se na dalším rozvoji a propagaci světového loutkového divadla. Být členem AVIAMA je pro Liberec velkou prestiží i výzvou zároveň," vysvětlil náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

AVIAMA momentálně sdružuje členy ze tří kontinentů, střední Evropu zastupuje Liberec, Plzeň a polský Bialystok, mezi další významné členy patří třeba kanadský Montreal, japonská Iida, španělská Lleida, ruský Petrohrad a Jekatěrinburg či francouzské Charleville-Mézières. Spolu s Libercem pak byly nově za člena AVIAMA přijaty i francouzské Amiens a kanadské Saguenay. O vstupu aktuálně uvažují i Moskva, čínský Nanchong či italská města Parma a Palermo. "Proti vstupu Moskvy ale přímo na shromáždění protestovali zástupci Plzně a Bialystoku, já jsem tentýž postoj deklaroval ve středu ústředí AVIAMA a všem členům dodatečně v písemné výzvě. Jde o symbolické gesto na podporu Kirilla Serebrennikova, ředitele moskevského divadla Gogol Center, jehož nechala na konci srpna uvěznit z politických důvodů ruská vláda. Jsem přesvědčen, že umění nesmí být předmětem politické perzekuce, naopak musí zůstat svobodomyslné, o tom my, zástupci postkomunistických zemí, dost víme z vlastní historie," uvedl náměstek Ivan Langr s tím, že vyzval všechny členy AVIAMA, aby asociace protestovala proti Serebrennikově uvěznění jednotně jako celek.