Liberec 2028 má dalších pět ambasadorů

04.06.2021

Kampaň pro Evropské hlavní město kultury Liberec 2028 (EHMK 2028) má dalších pět hvězdných ambasadorů. S původní šesticí, kterou Liberec představil loni v listopadu, tak úsilí města o zisk prestižní trofeje podporuje už 11 osobností z Česka i zahraničí. Zbývá poslední volné místo, které čeká na "obyčejného člověka" z řad veřejnosti.

"Novou pětici tvoří dvě ženy a tři muži se skvělým životním příběhem, kteří pokrývají další významné kulturní oblasti - tanec a choreografii, sborový i sólový zpěv, výtvarné umění, ale také nepřekvapivě sport. V rámci kampaně Liberec 2028 totiž nad kulturou přemýšlíme mnohem šířeji, než je možná obvyklé; kulturní prostředí a jeho rozvoj podle nás pokrývá i např. architekturu, veřejný prostor, vzdělávání, sport, sociální oblast, komunitní život a třeba i zapojování veřejnosti do života města," uvedl robot Thespian, mluvčí kampaně Liberec 2028.

A kdo jdou tedy další ambasadoři pro Liberec 2028?

Markéta Pechová je dálková plavkyně, která v roce 2019 jako první na světě překonala kanál La Manche i s hendikepem. Čas 12 hodin a 31 minut by přitom k přeplavání kanálu o šířce 38,5 kilometru nestačil ani celé řadě zdravých sportovců. Markétě museli lékaři ve 12 letech kvůli zhoubnému nádoru amputovat v koleni pravou dolní končetinu, následně bojovala ještě s metastázemi na plicích. V současné době pracuje v Krajské nemocnici Liberec a připravuje se na další sportovní soutěže. Markéta je příkladem obdivuhodné lidské nezdolnosti a té nejryzejší vůle žít. V roce 2019 obdržela Poctu hejtmana Libereckého kraje, v letošním roce pak Medaili města Liberec.

Silvie Langrová (dříve Pálková) je sbormistryně a umělecká šéfka úspěšného libereckého dětského sboru Severáček. Sbor převzala se svým mužem Petrem Pálkou v roce 1997, od jeho tragické smrti v roce 2006 pak vede Severáček sama. Za bezmála čtvrtstoletí u Severáčku Silvie navázala na úspěšnou éru sboru pod vedením zakladatelů manželů Uherkových, získala celou řadu sborových ocenění na tuzemských i zahraničních soutěžích, a to vč. individuálních uznání. V roce 2004 získala cenu Sbormistr - junior, v roce 2017 pak prestižní Cenu Františka Lýska. Za více než 60 let existence Severáčkem prošly tisíce dětí, řada z nich se přitom stala vynikajícími sólovými pěvci.

Yemi A.D. je kreativní producent, režisér, multidisciplinární tvůrce, který má na svém kontě řadu kreativních počinů, a to nejen těch uměleckých. Po návratu z USA založil v roce 1999 JAD Dance Company, seskupení českých i zahraničních tanečníků a choreografů. Zkušenosti z produkce a kreativity jej přivedly k aktivní spolupráci se zahraničními umělci a jeho představení sklidila úspěch v mnoha městech po celém světě, od Tokia po Los Angeles. Ve světovém showbyznysu ho zřejmě nejvíce proslavila jeho dlouhodobá spolupráce s rapperem Kanyem Westem. Jako jediný Čech byl členem odborné poroty americké talentové soutěže The Best vysílané televizní stanicí CBS. Dnes vlastní produkční společnost JAD Productions, věnuje se tvorbě konceptů pro přední světové společnosti, v příští sezoně chystá vlastní projekt pro balet Národního divadla.

Paulie Garand je rapper, producent, režisér, ale také úspěšný influencer s miliónovými zhlédnutími svých klipů na sociálních sítích. Rodák z Liberce s naprosto nezaměnitelným muzikantským stylem vydal už osm sólových alb a vedle zcela lyrických či náladových skladeb se nebojí ani těch angažovaných, které kriticky reflektují společenské dění (např. Pavučina lží). Od roku 2013 má i vlastní oděvní značku Garand Brand. Rappový projekt BPM, na němž spolupracoval s dalším rapperem Lipem, získal v letech 2007 a 2009 cenu Akademie populární hudby v kategorii Hip hop a RnB.

Jan Randáček je historik umění, v letech 2008 - 2020 úspěšný ředitel liberecké Oblastní galerie Liberec, sídlící dnes v atraktivní budově Lázní. Pod Janovým vedením prošla OGL - Lázně proměnou v moderní a otevřeně komunikující galerii s odbornou prestiží, mnoha domácími i mezinárodními projekty, vzdělávacím zázemím, svěžím vizuálním stylem i zvýšeným zájmem návštěvníků. Od listopadu 2020 je národním expertem sbírek současného umění Evropského parlamentu.

"Pětice nových ambasadorů přirozeně doplňuje prvních šest vyslanců, které jsme představili loni v listopadu - Kamilu Boudovou, Chris Kelly, Leona Jakimiče, Huberta Bittmana, Jaroslava Rudiše a Osamu Okamuru. Ambasadoři tvoří jako dílčí střípky takřka dokonalou mozaiku mnoha doplňujících se kulturních a společenských oblastí. Poslední místo dvanáctého ambasadora pak čeká na zájemce z řad veřejnosti. Zatím jsme dostali dvě zajímavé nabídky, ale prostor pro ostatní ještě necháváme otevřen," doplnil Thespian. Medailony jednotlivých ambasadorů jsou k dispozici na kreativni-liberec.cz.