Kulturní počin roku: Německo-česká výstava 1906/2016

17.02.2017

Libereckým Kulturním počinem roku 2016 se stala Německo-česká výstava 1906/2016, kterou společně pořádaly Oblastní galerie Liberec - Lázně a Severočeské muzeum v Liberci. Výstava zvítězila v hodnocení komise pro kulturu a cestovní ruch mezi 18 nominovanými kulturními akcemi, které se na území statutárního města uskutečnily v loňském roce.

Na druhém místě se umístila inscenace Naivního divadla Liberec Čechy leží u moře, třetí místo společně získala výstava krojů Lužických Srbů v Krajské vědecké knihovně a osazení 19 pomníčků na bývalé židovské obyvatele Liberce (tzv. kameny zmizelých). Pořadatelé vítězných počinů převzali ve čtvrtek večer v liberecké obřadní síni symbolické šeky v hodnotě 20.000, 10.000, resp. 2 x 5.000 korun. "Všech 18 nominovaných akcí ukazuje, že kultura v Liberci je opravdu na vysoké úrovni, že ve městě dokážeme hravě realizovat projekty jak pro širokou veřejnost, tak pro specifické skupiny návštěvníků. A že kulturu dokážeme vnímat z velmi širokého úhlu pohledu, aniž bychom sami sebe omezovali na tradiční pořady, schémata či organizátory. Zároveň platí, že kultura je jen jedna, ať ji přináší organizace městská, krajská či soukromý subjekt," uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Město Liberec uspořádalo soutěž o kulturní počin poprvé v historii, sešlo se v ní nakonec 18 různorodých projektů od koncertů, přes výstavy, divadelní inscenace, tištěné publikace, opravy památek či drobné nebo větší expozice. Komise pro kulturu a cestovní ruch rozhodovala dvoukolově - nejprve vybrala 10 nejlepších počinů, posléze mezi nimi rozhodovala o jednotlivém pořadí. "O vítězství na jedné straně soupeřila německo-česká výstava, která byla zcela mimořádným retrospektivním projektem dvou subjektů, na straně druhé představení Naivního divadla, které už předtím obdrželo Cenu Divadelních novin v kategorii tvůrčí počin sezóny v oblasti loutkového a výtvarného divadla. A když k tomu připočítáme třeba kameny zmizelých, které výrazně přesahují oblast kultury, pak je patrné, že rozhodování komise bylo velmi těžké," vysvětlil Ivan Langr.

Souběžně s oznámením výsledků za loňský rok vyhlásilo město Liberec už druhý ročník soutěže o kulturní počin. Své návrhy mohou zájemci posílat až do 5. ledna 2018. Formulář je přitom k dispozici nově online přímo na webových stránkách města - zde.

Vítězové a nominovaní v soutěži Kulturní počin roku 2016

(název/ pořadatel, autor)

 1. Německo-česká výstava 1906/2016 - Oblastní galerie Liberec - Lázně a Severočeské muzeum v Liberci
 2. Inscenace Čechy leží u moře - Naivní divadlo Liberec
 3. Výstava lidových krojů Horní Lužice (Krajská vědecká knihovna) a 19 kamenů zmizelých (Židovská obec Liberec)

(ostatní návrhy bez určení pořadí) -

 • Koncert České filharmonie v Domě kultury (10/11/2016) - Arbor - spolek pro duchovní kulturu
 • Kniha Liberec - městská část III - Jeřáb - Jiří Bock, Karel Čtveráček, Květa Vinklátová, SOkA Liberec
 • Projekt záchrany kina Varšava - Spolek "Zachraňme Kino Varšava"
 • Německo-česká výstava 1906/2016 (doprovodná publikace výstavy) - Oblastní galerie Liberec - Lázně a Severočeské muzeum v Liberci
 • Opravy v kostele sv. Vojtěcha 2016 - Spolek přátel Ostašova
 • Inscenace Podivný případ se psem (s tlumočením do znakového jazyka) - Divadlo F. X. Šaldy a Česká unie neslyšících
 • Sborník inscenací Když děti vypráví (soubor Bezejména) - ZŠ Aloisina Výšina
 • Koncert The Tap Tap (Týden s TULIPANem) - Sdružení TULIPAN, z.s.
 • Koncert X_JAZZ (26/10/2016) - Grand Hotel Imperial
 • Kulturní akce v kostele sv. Bonifáce 2016 - Pavel Černý / Farnost děkanství Liberec Rochlice, Ing. Zdeněk Skalický
 • Nová oddělení pro děti v pobočce Krajské vědecké knihovny Vesec - Krajská vědecká knihovna, knihovnice Alexandra Bezděková
 • Expozice Technického muzea Liberec - Technické muzeum Liberec - z.s.
 • Pouliční umění (organizace a podpora) - Knihkupectví a antikvariát Fryč, s.r.o.
 • Živá kultura = Živý Liberec (měsíční přehled libereckých kulturních akcí) - Knihkupectví a antikvariát Fryč, s.r.o.