Kulturní počin 2019: Sametová revoluce, houslista a Naivní divadlo

27.03.2020

Kulturní počin za rok 2019 zná své vítěze. Vzhledem k současné epidemické situace v Česku se rezort kultury a školství rozhodl vyhlásit výsledky bez slavnostního udílení a ceny laureátům odevzdat individuálně, až to bude možné. Letos se přitom poprvé rozhodovalo hned ve třech kategoriích: kulturní počin, reprezentace města a dvorana slávy.

"Výsledky 4. ročníku kulturního počinu známe už přes měsíc a slavnostní udílení cen jsme již dvakrát přesouvali. Je zřejmé, že hledat další termín nemá žádný smysl. Rozhodl jsem se tedy raději vyhlásit pořadí veřejně a dále už nečekat. Aspoň tím aktuální zpravodajství malinko osvěžíme něčím milým a pozitivním. Všechny vítěze jsem kontaktoval telefonicky a osobně jim blahopřál," vysvětlil náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Do aktuálního ročníku soutěže Kulturní počin 2019 přihlásila veřejnost celkem 16 akcí, které se ve městě uskutečnily v době od 1. 1. do 31. 12. 2019. Pořadí mezi nimi v únoru stanovil kulturní výbor zastupitelstva města, v němž zasedají zástupci všech politických klubů, který také už loni navýšil kategorie z jedné na tři. Vítězem kategorie o nejlepší kulturní počin se stal komponovaný projekt Liberec 89, sametová revoluce, který k 30. výročí listopadových událostí realizoval spolek G300. V kategorii reprezentace města si vavříny odnesl famózní 14 letý multiinstrumentalista Daniel Matejča, který loni zvítězil v národních i mezinárodních soutěžích houslistů. Konečně do dvorany slávy vstoupilo Naivní divadlo Liberec, které v loňském roce oslavilo 70. výročí založení a patří dlouhodobě mezi špičkové loutkové scény v Evropě.

"Oddělit od sebe jednotlivé počiny do kategorií byl velmi dobrý nápad, nikoli můj, soutěž je teď mnohem přehlednější a objektivnější. Ze všech vítězů mám velkou radost, i když nutno dodat, že výsledky byly opravdu velmi těsné, rozhodovaly desetiny bodů. Stejně jako v předchozích letech si laureáti kromě skleněných plastik, vyrobených v ZUŠ Liberec, odnesou i finanční dar ve výši 10 tisíc (1. místo), 7 tisíc (2. místo) a 3 tisíce (3. místo)," uvedl náměstek Ivan Langr.

Do prvního ročníku 2016 bylo nominováno 18 počinů, vítězství si odnesla Německo-česká výstava 1906/ 2016 Oblastní galerie Liberec - Lázně, o rok později z 19 kandidátů nejvíce zabodoval 10letý houslista Milan Kostelenec, který tehdy zvítězil v soutěži Kocianovo Ústí. Za rok 2018 si pak mezi 29 nominanty vavříny odneslo statutární město Liberec za zrestaurování mariánského (morového) sloupu v tzv. barokní zahradě.

Celkové pořadí na prvních místech

Kulturní počin 2019

1. Liberec 89, sametová revoluce (G300)

2. Inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! (Naivní divadlo Liberec)

3. Inscenace O vílách a Králi draků (Herecké studio DFXŠ)


Reprezentace města 2019

1. Daniel Matejča (laureát a absolutní vítěz 61. ročníku Kocianovy houslové soutěže, 1. místo v národní soutěži ZUŠ, 1. místo v národní soutěži Jugend musiziert)

2. Severáček (vítězství na 29. mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby + Cena Petra Ebena)

3. Severáček (tři hlavní ceny na mezinárodní soutěži Slovakia Cantat v Bratislavě)


Dvorana slávy 2019

Naivní divadlo Liberec