Kulturní počin 2017 vyhrál 10 letý houslista

13.02.2018

Teprve desetiletý talentovaný houslista Milan Kostelenec je držitelem ocenění Kulturní počin roku 2017. Vavříny si odnesl za své loňské vítězství na 59. mezinárodní soutěži mladých houslistů Kociánovo Ústí. Druhé místo získala Oblastní galerie Liberec - Lázně za výstavu Giacometti - Picasso - Chirico, o třetí místo se pak dělí Naivní divadlo Liberec a Krajská vědecká knihovna za inscenaci Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých, resp. za projekty Děti čtou nevidomým dětem a ZnakoKniha Český ráj a jeho tajemství.

"Musím říci, že letošním pořadím a volbou vítěze jsem přímo nadšen. Protože se přesně naplnilo to, s čím jsem soutěž inicioval. Tedy, aby veřejnost dokázala vnímat jako kulturně hodnotné nejen tradiční počiny určené pro většinového diváka, jako jsou třeba divadelní představení či velké výstavy, ale stejný prostor dostaly možná méně výrazné, ale neméně kvalitní projekty či akce alternativní, menšinové, netradiční. Už několikrát jsem řekl, že síla a krása kultury tkví v její velké rozmanitosti, výsledky kulturního počinu 2017 to jenom dokazují," uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Pořadí Kulturního počinu 2017 stanovila svým hlasováním komise pro kulturu a cestovní ruch z celkem 19 kandidátů. Milan Kostelenec obdržel za své vítězství 20 tisíc korun, galerie za druhé místo polovinu, divadlo a knihovna pak po 5 tisících. Čtvrté místo získala Silvie Pálková za udělení ceny Františka Lýska, kterou loni obdržela za svou dosavadní činnost v oblasti sborového zpěvu, páté místo pak putuje do Divadla F. X. Šaldy za mimořádnou inscenaci Válka.

"Dnešním dnem zároveň vyhlašujeme už 3. ročník soutěže o Kulturní počin roku 2018. Nominace budeme opět shromažďovat výhradně elektronicky - veřejnosti stačí vyplnit jednoduchý formulář na webu města. A přestože je teprve polovina února, vidím nejméně už dva možné kandidáty na některou z nominací," řekl náměstek Ivan Langr.

V loňském roce si cenu za Kulturní počin 2016 odnesla Oblastní galerie - Lázně a Severočeské muzeum za Německou výstavy 1906/2016, druhé místo patřilo Naivnímu divadlu za úspěšnou inscenaci Čechy leží u moře a na děleném 3. místě skončila výstava krojů Lužických Srbů v Krajské vědecké knihovně a osazení 19 pomníčků na bývalé židovské obyvatele Liberce (tzv. kameny zmizelých).


Kulturní počin 2017 - pořadí první desítky

  • vítězství mladého houslisty Milana Kostelence (*2007) na 59. mezinárodní soutěži mladých houslistů Kociánovo Ústí v kategorii do 10 let za provedení Bachovy skladby Gigue d moll
  • výstava v Oblastní galerii Liberec - Lázně Giacometti - Picasso - Chirico
  • projekty Krajské vědecké knihovny v Liberci Děti čtou nevidomým dětem a ZnakoKniha Český ráj a jeho tajemství a inscenace Naivního divadla Liberec Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých
  • cena Františka Lýska pro Silvii Pálkovou, sbormistryni Severáčku, za činnost v oblasti sborového zpěvu
  • inscenace Divadla F. X. Šaldy Válka (Malé divadlo)
  • nově otevřený pavilon Technického muzea v Liberci
  • balet Sněhurka a sedm trpaslíků (pořadatel Marie Gornalova/ Malex Ballet School)
  • koncert Adama Plachetky Mozart Gala v Divadle F. X. Šaldy (16. ročník MHF Lípa Musica)
  • výstava Oblastní galerie Liberec - Lázně Metznerbund
  • Artweek v Liberci